Wniebowzięcie Najświętszej Maryj Panny



Największe święto maryjne. Obchodzone 15 sierpnia. Upamiętnia wzięcie do nieba Najświętszej Maryi Panny z duszą i ciałem. Dogmat o Wniebowzięciu NMP ogłoszony został przez papieża Piusa XII w 1950 r.


Kult wniebowzięcia praktykowany był już we wczesnym chrześcijaństwie. Zgodnie z tradycją Maryja, jako nieskalana grzechem, miała nie umrzeć lecz jedyne usnąć. Według jednej z apokryficznych opowieści w dniu zaśnięcia zjechali się z różnych stron świata apostołowie, by u podnóża Góry Oliwnej pochować ciało Matki Pana. Nie było wśród nich jednak Tomasza, który się spóźnił. Gdy wreszcie przybył, poprosił o otwarcie grobu Maryi. Grób okazał się pusty, wewnątrz nie było ciała, a na miejscu gdzie leżało znaleziono wianki i pachnące lilie.


Wniebowzięcie w polskiej tradycji ludowej nazywa się Świętem Matki Bożej Zielnej. W tym dniu ( w związku ze wspomnianą legendą) w kościołach święci się kwiaty, wianki i zioła. Na ziemiach polskich święto Wniebowzięcia należy do najdawniejszych uroczystości maryjnych. Najświętsza Maryja Panna Wniebowzięta została patronką metropolii gnieźnieńskiej w XI w.


Największe dzieło polskiej sztuki rzeźbiarskiej to ołtarz Zaśnięcia i Ukoronowania NMP w bazylice mariackiej w Krakowie.


Z tym największym świętem maryjnych wiąże się niezmiernie popularna tradycja pielgrzymek do sanktuariów maryjnych, a zwłaszcza na Jasną Górę .


Ogórd Botaniczny











Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego (łac. Hortus Botanicus Universitatis Jagiellonicae) – ogród botaniczny założony w 1783 w Krakowie, położony na wschód od Starego Miasta, na terenie Wesołej (obecnie dzielnica II Grzegórzki) przy ul. Kopernika 27. Ogród zajmuje powierzchnię 9,6 ha.

Nauka botaniki na potrzeby medycyny wykładana była na Uniwersytecie Jagiellońskim od końca XVI wieku. Jednak uczelnia nie posiadała ogrodu badawczego. Zapis dr. Kazimierza Stepkowskiego (rektor uczelni) w 1756 r. w wysokości 5 tys. złotych umożliwił wstępne prace przy założeniu ogrodu. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, założony został w 1783 r. i jest obecnie najstarszym w Polsce.

Krakowski ogród botaniczny powstał na miejscu ogrodu rodziny Czartoryskich, zakupionego w 1752 przez jezuitów. Po kasacie zakonu został on przekazany Komisji Edukacji Narodowej, która w ramach reformy Akademii Krakowskiej założyła ogród botaniczny jako zakład pomocniczy katedry chemii i historii naturalnej. Obszar, obejmujący początkowo ok. 2,4ha zaprojektowano jako park barokowy typu francuskiego, w obrębie którego urządzono kolekcje roślin leczniczych oraz ozdobnych. Organizacją ogrodu zajmował się Jan Jaśkiewicz (1749-1809). W roku 1783 ruszyły prace przygotowawcze, a w 1787 r. postawiono pierwsze szklarnie. Obszar ogrodu powiększano kilkukrotnie. Swą obecną powierzchnię ok. 9,6ha uzyskał w latach pięćdziesiątych XX wieku. Najwcześniejszy kompleks szklarniowy "Victoria", którego część stoi w miejscu najstarszych szklarni został przebudowany w XIX i XX wieku, a w latach 1993-1998 poddano rekonstrukcji. W 1882 r. wybudowano palmiarnię istniejącą do 1969 r. W 1966 r. oddano do użytku palmiarnię "Jubileuszową" wraz z zespołem szklarni tropikalnych. Z 1954 r. pochodzi "Holenderka" – niska cieplarnia zawierająca m.in. zbiory storczyków.

W latach 1788-1792 zbudowany został gmach Obserwatorium Astronomicznego (przebudowany w 1858-1859). W obserwatorium pracował Jan Śniadecki, znany krakowski matematyk i astronom, a także wybitny astronom Tadeusz Banachiewicz. Obecnie w budynku zwanym Collegium Śniadeckiego mieści się Instytut Botaniki UJ. W 1792 na terenie ogrodu powstała jedna z najstarszych stacji meteorologicznych na terenie Polski. Posiada ona nieprzerwaną serię pomiarową od 1825.

Od połowy XIX wieku, głównie za sprawą wybitnego botanika Józefa Warszewicza (1812-1866) podróżnika po Ameryce Środkowej i Południowej, zaczyna być rozwijana kolekcja roślin storczykowatych. Dzisiaj jest ona najstarszą i największą kolekcją tego typu w Polsce, z około 500 gatunkami.

Stan kolekcji ulegał zmianom w zależności od sytuacji politycznej kraju i warunków rozwoju nauki w Uniwersytecie Jagiellońskim. Pod koniec XVIII wieku w ogrodzie znajdowało się około 3 tys. gatunków roślin, głównie użytkowych. Kolekcja roślin podupadła na początku XIX wieku i dopiero w latach 20. XIX wieku pod kierunkiem Alojzego Estreichera (1786-1852) została odbudowana. Szczególną sławę zyskał Ogród w latach 60. XIX wieku za czasów Ignacego Rafała Czerwiakowskiego (1808-1882). Zbiory podupadły pod koniec XIX wieku i dopiero Marian Raciborski (1863-1917), badacz flory Polski i Jawy rozpoczął ich odnowę na początku XX wieku (założył nowe alpinarium, dział genetyki i zmienności roślin). Swój obecny wygląd ogród zawdzięcza Władysławowi Szaferowi (1886-1970) jednemu z najwybitniejszych polskich botaników. Od 1991 dyrektorem jest Bogdan Zemanek, za którego kierownictwa przeprowadzono remonty szklarni, kotłowni, Collegium Śniadeckiego i bocznych budynków.

W 1976 Ogród Botaniczny UJ wpisany został do rejestru zabytków, jako cenny obiekt przyrody, pomnik historii nauki, sztuki ogrodniczej i kultury.

W dniu 26 maja 1983 r. w czasie uroczystości jubileuszu 200-lecia Ogrodu Botanicznego UJ otwarto stałą ekspozycję według scenariusza Alicji Zemanek i projektu plastycznego Jerzego Świecimskiego. W 1983 r. powstała ogólnopolska Sekcja Historii Botaniki Polskiego Towarzystwa Botanicznego, z siedzibą i programem badawczym sprzężonym z działalnością Muzeum.

Arboretum, czyli parkowa część Ogrodu, skupia kolekcję drzew i krzewów i zajmuje największą powierzchnię. Częściowo skomponowane jest jako park krajobrazowy, a częściowo jako grupy tematyczne – geograficzne lub ozdobne. Kolekcja roślin drzewiastych liczy ok. 1000 gatunków i odmian, najcenniejsze grupy to klony oraz dęby. Wśród wielu pięknych i znakomitych roślin króluje ponad 200-letni "Dąb Jagielloński".

Dzień Ojca



W dniu dzisiejszym drogi Tatku, odpłyń dziś na marzeń statku. Będę spełniać Twe życzenia, dzień dzisiejszy wszystko zmienia. Obchodzimy święto Twoje, więc pozostaw trudy,znoje. W dniu Twojego święta Twoja Córka o Tobie pamięta. Oczywiście składam życzenia, szczęścia,zdrowia i zadowolenia! Tato,Tato ukochany, my życzenia Ci składamy. Przesyłamy jakby z procy, sto całusów z całej mocy! Na Dzień Ojca przesyłamy smsy i życzenia. Twoje dzieci Cię kochają i za bohatera mają!

ODPUST W BIELANACH


Dzisiaj Święto Zesłania Ducha Świętego i odpust w parafii w Lasku Bielańskim . Ksiądz Wojtek wspominał, że w 1669 król Jan Kazimierz spędzał na Bielanach ostatnią Wielkanoc przed wyjazdem do Francji. Póżniej zaś wystarał się u papieża o ustanowienie odpustu na Bielanach. W 1673 przeniesiono z kolegiaty św.Jana obraz św. Brunona , w drugi dzień Zielonych Świąt i od tego czasu obchodzone są tradycyjnie, coroczne, odpusty na Bielanach.


VIII Piknik w Milocicach

Zapraszamy wszystkich uczestników grupy wsparcia i klubu pracownika na VIII piknik w Milocicach organizowane przez ChSON Ognisko. ktora się odbędzie 28 maja 2011 (sobota) o godz. 14.00 do 18,00.
wyjazd autokarem godz. 13.00 z ul. Prądnickiej 10,


PROGRAM PIKNIKU:

1) występy teatralne wykonane przez uczestników z Środowiskowych domów samopomocy prowadzone przez ChSON Ognisko.
2) koncert zespołu muzycznego
3) występ bębniarzy
4) karaoke
5) loteria fantowa
6) kiełbaski z grilla
i wielu innych atrakcji ZAPRASZAMY!!!

DZIEŃ MATKI


Z okazji Dnia Matki

Byłaś przy mnie zawsze

Gdy mnie usypiałaś

Pamiętasz?

Właśnie wtedy przy łóżku bajki matczynym gestem

Czytałaś

Byłaś w zdrowiu i w chorobie

W szczęściu i cierpieniu

Nie szczędziłaś słów uznania dla mnie

Nawet gdy dla innych pozostawałam w cieniu

Ty piosenki mi śpiewałaś

Gdy doskwierał mały smutek

Pięknych barw życiu przydawałaś

Uczyłaś, że należy mówić bez ogródek

Nauczyłaś otwartości

By mi w życiu łatwiej było

Przekazałaś te wartości

Których na dzień dzisiejszy ,preferowanych, tak mało

Za to wszystko w tym szczególnym dniu pięknie chcę

Ci podziękować Kochana Mamo.

PIKNIK W MIŁOCICACH

Moi Drodzy,
zapraszam na PIKNIK INTEGRACYJNY, który odbędzie się 28 MAJA w Miłocicach. 
Nie znam jeszcze godziny, będę podawać na bieżąco. Jak zwykle przewidzianych jest duuuużo atrakcji:)))
Osoby chętne muszą wcześniej dać nam znać. Planujemy zorganizować transport, którego koszt w obie strony to około 10 złotych. Proszę o wpłacanie pieniążków do Kasi Żeglickiej na Klubie Pracownika.

ŚWIĘTA WIELKANOCNE





Zdrowych Świąt Wielkanocnych w gronie rodzinnym
I mokręgo śmingusa dyngusa

Dla całej Grupy Wsparcia Trenerąm Wszystkim

Życzy Marcin

Poniedziałek 4 kwietnia 2011

Na spotkaniu grupy wsparcia łączone z Klubem pracownika byli: Aneta, Irek, Przemek, Sylwia.
Na zajęciach klubu pracownika rozmawialiśmy o wyjściu która się odbędzie 18 kwietnia.
Potem mówiliśmy o tym jak korzystać bezpiecznie z internetu.
Po zajęciach poszliśmy do Rynku Głównego.
W dniu 18 kwietnia 2011 odbędzie się wyjście z grupą klubu pracownika do Rynku Podziemnego i spotykamy się w centrum o 13.00
Następne spotkanie grupy wsparcia odbędzie się 10 kwietnia o godz. 15.00.

Poniedziałek 28 marzec 2011

Na spotkaniu grupy wsparcia byli: Aneta, Irek, Piotrek, Konrad, Przemek.
W trakcie grupy wsparcia odbyła się impreza imieninowa Irka w restauracji KOLIBA która się znajduje na siennej 11.
Na tej imprezie było składanie życzeń a potem jedliśmy frytki i rozmawialiśmy na różne tematy.
Po imprezie poszliśmy do Galerii Krakowskiej.
Następne spotkanie będzie łączone z klubem pracownika która się odbędzie 4 kwietnia 2011.

Poniedziałek 14 marca 2011

Dzisiaj na spotkaniu grupy wsparcia był Przemek Irek Konrad Piotrek i Aneta.
W trakcie spotkania poszliśmy najpierw do rynku Głównego na spacerze.
Potem poszliśmy nad Wislą i siedzieliśmy i rozmawialiśmy na różne tematy np. o tym co się dzieje u nas w Krakowie,
Następne spotkanie będzie łączone z klubem pracownika ktora się odbędzie 21 marca 2011 o godz. 15.00






i jeszcze wspomnienie Andrzejek:)))))

Wyjście do McDonald;s









 UFFF, udało mi się z wielkim opóźnieniem zamieścić zdjęcia z naszego wyjścia do MacDonalda:)

DZIEŃ DZIADKA




Dzień Dziadka
Nieoficjalne święto mające na celu uhonorowanie wszystkich dziadków. W ten dzień, tradycyjnie, wnuczki i wnukowie składają życzenia swoim dziadkom, obdarowują ich kwiatami, laurkami i prezentami. Dzień przed Dniem Dziadka (21 stycznia), obchodzimy Dzień Babci.
Jak podaje wikipedia, Dzień Dziadka i Dzień Babci to stosunkowo młode święta - obchodzimy je dopiero od około 30 lat.

Ciekawostki
National Grandparents Day, czyli Narodowe Święto Dziadków (dziadków i babć) jest w USA, zatwierdzonym przez Kongres i Prezydenta, świętem oficjalnym. W 1978 roku ówczesny Prezydent Jimmy Carter podpisał proklamację ustanawiającą pierwszą niedzielę po dniu pracy (Labour Day) Narodowym Świętem Dziadków. Labour Day obchodzony jest w Kanadzie i USA w pierwszy poniedziałek września więc Dzień Dziadków wypada w tych krajach również we wrześniu.
Dzień Dziadka i Babci w USA ma swój oficjalny hymn skomponowany przez John'a Prill'a i zatytułowany "A Song For Grandma And Grandpa" (Piosenka dla Babci i Dziadka). Celnym symbolem tego dnia jest kwiatek - niezapominajka.

DZIEŃ BABCI



Dzień Babci
Nieoficjalne święto mające na celu uhonorowanie wszystkich babć. W ten dzień, tradycyjnie, wnukowie i wnuczki składają życzenia swoim babciom i obdarowują je kwiatami, laurkami i prezentami. Dzień po Dniu Babci (22 stycznia), obchodzimy Dzień Dziadka.
Jak podaje wikipedia, Dzień Babci to stosunkowo młode święto gdyż obchodzimy je dopiero od około 30 lat.

Ciekawostki
National Grandparents Day, czyli Narodowe Święto Dziadków (dziadków i babć) jest w USA, zatwierdzonym przez Kongres i Prezydenta, świętem oficjalnym. W 1978 roku ówczesny Prezydent Jimmy Carter podpisał proklamację ustanawiającą pierwszą niedzielę po dniu pracy (Labour Day) Narodowym Świętem Dziadków. Labour Day obchodzony jest w Kanadzie i USA w pierwszy poniedziałek września więc Dzień Dziadków wypada w tych krajach również we wrześniu.
Dzień Dziadka i Babci w USA ma swój oficjalny hymn skomponowany przez John'a Prill'a i zatytułowany "A Song For Grandma And Grandpa" (Piosenka dla Babci i Dziadka). Celnym symbolem tego dnia jest kwiatek - niezapominajka.
Witam Was moi Drodzy w Nowym Roku i życzę Wam samych dobrych chwil i sukcesów:)

Z Nowym Rokiem czekają nas nowe zmiany związane ze spotkaniami naszej grupy. Spotkania zorganizowane, to znaczy prowadzone przez pracowników i mające określony temat będą się odbywały co dwa tygodnie. Najbliższe takie spotkanie odbędzie się
17 stycznia w godzinach 15.00 - 18.00 na Prądnickiej.
Poza tym zachęcam Was do spotkań we własnym gronie. Możecie się spotykać w BARZE PRZY OGNISKU, który jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00, lub w innym miejscu jeśli macie ochotę:)

Obiecuję też, że wkrótce zamieszczę zaległe zdjęcia z naszych różnych wyjść:)))))))

NOWY ROK



Przysłowia na Nowy Rok

Nowy Rok witamy wszyscy z nadzieją, że będzie on lepszy od poprzedniego. Składamy sobie życzenia pomyślności, szczęścia, radości. Przy takiej okazji nie może zabraknąć szampana!Napój ten uświetnia polityczne spotkania na szczycie, sportowe zwycięstwa i bankiety z różnych okazji. Piją go nowożeńcy i ich goście. Nie ma chyba na świecie bardziej prestiżowego alkoholu.

Być może historia tego kapryśnego wina potoczyłaby się inaczej, gdyby nie piękne i wpływowe damy. Kiedy po raz pierwszy pojawiło się na królewskim dworze Ludwika XV, madame Pompadour od razu zawyrokowała, że jest to jedyny rodzaj alkoholu, który dodaje jej urody. Potem korki szampana strzelały mniej lub bardziej dyskretnie tam, gdzie zasiadali do stołu wystarczająco zamożni mężczyźni i ładne kobiety. Przy kieliszku pełnego wigoru i wesołych bąbelków wina wszyscy stawali się dowcipni, tolerancyjni i niezwykle pogodni.

Po zabawie sylwestrowej zawsze pojawia się pytanie - jaki będzie nadchodzacy Nowy Rok? Trudno przewidzieć. A co dawniej mówiono o tym miesiącu? Jakie obserwacje poczyniono? Prześledźmy przysłowia na styczeń i Nowy Rok. Może się sprawdzą.

Co Nowy Rok nakaże, to wrzesień pokaże.

Gdy Nowy Rok mglisty - zjedzą kapustę glisty.

Gdy Nowy Rok w progi, to stary rok w nogi.

Gdy w Nowy Rok skwar i upał, baran wilka będzie chrupał.

Gdy w Nowy Rok pluta, ze żniwem też będzie pokuta.

Jak Nowy Rok jasny i chłodny - cały roczek pogodny i płodny.

Jaki Nowy Rok, taki cały rok.

Na Nowy Rok pogoda, będzie w polu uroda.

Nowy Rok nastaje, każdemu ochoty dodaje.

Boże Narodzenie po wodzie, Wielkanoc po lodzie

Gdy ciepłe Gody, na Wielkanoc lody

Choinka po wodzie, jajko po lodzie

Miesiąc styczeń – czas do życzeń.

Noworoczna pogoda słońcu w lecie sił doda.

Styczeń mrozi – lipiec skwarem grozi.

W styczniu burze i grzmoty – w lato mało roboty.

Minął wspaniały bal sylwestrowy, Nowy Rok budzi się z bólem głowy.

Kiedy styczeń mokry trzyma, zwykle bywa długa zima.

Styczeń, styczeń, wszystko studzi - rośliny, zwierzęta i ludzi.

Gdy styczeń zamglony, marzec zaśnieżony.

Kiedy w styczniu lato, w lecie zima za to.