Dyskryminacja

Na dzisiejszym spotkaniu grupy wsparcia brali udział: Tomek, Michał Gacek, Aneta, Przemek Kabat, Przemek Moszczyński, Ania, Kasia.
Na dzisiejszym spotkaniu rozmawialiśmy o dyskryminacji w pracy

Co to jest Dyskryminacja?



Dyskryminacja (łac. discriminatio - 'rozróżnianie'; czyt.: diskriminacjo) – często występująca formawykluczenia społecznego, objawiająca się poprzez traktowanie danej osoby mniej przychylnie, niż innej w porównywalnej sytuacji ze względu na jakąś cechę (np. płećtożsamość seksualnawiek,niepełnosprawnośćreligia lub przekonania czy pochodzenie etniczne lub rasowe).
Objawy dyskryminacji mogą przybrać formę:
Dyskryminacja bezpośrednia, tzn. osoba traktowana jest mniej przychylnie niż traktuje się lub traktowano by inną osobę w porównywalnej sytuacji wyłącznie z powodu "odmienności" (np. różnica płacowa kobiet i mężczyzn na tym samym stanowisku pracy, jeżeli wydajność ich pracy jest porównywalna);
Dyskryminacja pośrednia, czyli występująca w przypadku, gdy pozornie neutralne warunki, kryteria lub praktyki stosowane są na równi wobec wszystkich, lecz w sposób szczególny dotykają konkretną grupę społeczną (np. brak rozwiązań prawnych dotyczących statusu par jednopłciowychoraz związków poligamicznych). Pojęcie dyskryminacji pośredniej w wielu przypadkach stanowi uzasadnienie uprzywilejowania danej grupy.
Dyskryminacja to traktowanie niektórych ludzi inaczej niż innych. Nie zawsze jest to zjawisko bezprawne - ludzie dostają swoje wynagrodzenie w zależności od statusu i umiejętności. Są jednak pewne sprawy, za które (zgodnie z prawem) nie możesz być dyskryminowany. Dowiedz się więcej na temat swoich praw i tego, co robić, jeśli uważasz siebie za ofiarę dyskryminacji.
Dyskryminacja następuje wtedy, gdy pracodawca traktuje jednego pracownika gorzej od innych. Może to być na przykład płacenie mniejszej pensji kobiecie wykonującej te same obowiązki co jej koledzy, lub uniemożliwianie rozwoju zawodowego osobom o innym kolorze skóry, wyznaniu czy podłożu społecznym.
Istnieją specjalne przepisy przeciwko niektórym rodzajom dyskryminacji (nazywanej bezprawną dyskryminacją). Jeśli Twój pracodawca traktuje Cię gorzej niż innych z przyczyn niezgodnych z prawem, możesz skierować sprawę do sądu. Jeśli Twój pracodawca traktuje Cię niesprawiedliwie z jakiegokolwiek innego powodu, nie jest to bezprawna dyskryminacja.

Zasada Niedyskryminacji Niepełnosprawnego Pracownika w miejscu pracy.

Pracownik niepełnosprawny jest narażony na różnego rodzaju przejawy dyskryminacji w miejscu pracy. Pracodawca ma obowiązek stworzenia odpowiednich warunków pracownikowi niepełnosprawnemu do nieutrudnionego funkcjonowania i komunikowania się w miejscu pracy, stosownie do stopnia i rodzaju niepełnosprawności, tak by warunki były możliwie najbliższe optymalnych dla takiego pracownika.



Po pierwsze pracodawca ma obowiązek zlikwidowania barier funkcjonalnych na terenie przedsiębiorstwa. Likwidacja barier ma na celu umożliwienie lub w znacznym stopniu ułatwienie osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem, również w miejscu pracy.
Zaliczamy tu likwidację:
  • barier architektonicznych np. budowa podjazdu dla wózków inwalidzkich, likwidacja progów;
  • barier w komunikowaniu się np. zatrudnienie asystenta w miejscu pracy lub zakup urządzeń wspomagających komunikację;
  • barier technicznych w miejscu pracy np. montaż sprzętu umożliwiającego otwarcie drzwi w niestandardowy sposób, zmiana sposobu oświetlenia.
Kolejną kwestią, którą musi wziąć pod uwagę pracodawca jest zakaz dyskryminowania, który dotyczy nie tylko osób niepełnosprawnych oczywiście. Od 1 stycznia 2004 r. obowiązują w Polsce nowe regulacje odnośnie do zakazu dyskryminacji. Konieczność dostosowania polskiego prawa pracy do standardów UE doprowadziła do znacznego rozszerzenia katalogu przesłanek antydyskryminacyjnych oraz lepszej ochrony pracowników przed łamaniem ich praw.
Sytuację osób niepełnosprawnych, tak jak innych pracowników w Polsce, regulują przepisy prawa pracy, głównie Kodeks Pracy.
Dodatkowo obowiązują przepisy szczególne dotyczące pracowników niepełnosprawnych, mają one na celu wyrównanie szans tej grupy osób i są zawarte w Ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Pracodawcy są zobowiązani przedsięwziąć odpowiednie kroki, aby umożliwić osobie niepełnosprawnej dostęp do zatrudnienia, rozwój zawodowy czy szkolenia.

Zakaz Dyskryminacji pracownika przez Pracodawcę
Podstawową zasadą prawa pracy jest zakaz dyskryminacji, która została określona w art. 113 Kodeksu Pracy. Stwierdza on, iż niedopuszczalna jest jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na wiek, płeć, niepełnosprawność, religię, rasę,  przekonania polityczne, narodowość, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony lub w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy.
Kodeks pracy wyraźnie nakazuje, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. W zatrudnieniu, równe traktowanie  oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób, bezpośrednio lub pośrednio, z przyczyn wymienionych powyżej. Bezpośrednie dyskryminowanie istnieje wtedy, gdy pracownik z jednej lub z kilku przyczyn określonych wyżej był, jest lub mógłby być traktowany w porównywalnej sytuacji mniej korzystnie niż inni pracownicy. Przejawem dyskryminacji w tym rozumieniu może być działanie polegające na zachęcaniu innej osoby do naruszania zasady równego traktowania w zatrudnieniu lub też zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności albo poniżenie lub upokorzenie pracownika, czyli tzw. molestowanie.
Pośrednie dyskryminowanie natomiast istnieje wtedy, kiedy na skutek pozornie neutralnego postanowienia, zastosowanego kryterium lub podjętego działania występują dysproporcje w zakresie warunków zatrudnienia na niekorzyść wszystkich lub znacznej liczby pracowników, którzy  należą do grupy wyróżnionej ze względu na jedną lub kilka przyczyn określonych powyżej, jeżeli dysproporcje te nie mogą być uzasadnione innymi powodami.
Dyskryminowaniem ze względu na płeć jest poza tym każde nieakceptowane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności lub poniżenie albo upokorzenie pracownika. Może to być na przykład molestowanie seksualne. Osoba pokrzywdzona przez pracodawcę, który naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma całkowite prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.
Z zasady niedyskryminacji wynika , iż pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o takiej samej wartości. Pracami o jednakowej wartości są takie prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym

Następne spotkanie grupy wsparcia odbędzie się 27 lipca o godzinie 16.00 przy ul. Prądnickiej 10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz