bilard

Znalezione obrazy dla zapytania bilard obrazy
Zasady gry w bilard – 8-bil
Ósemka jest grą deklarowaną, rozgrywaną przy pomocy białej bili i 15 kolorowych bil numerowanych. Kolorowe bile podzielone są na dwie grupy: pełne (nr 1-7) i z paskiem (9-15). Jeden z zawodników rozgrywa bile pełne, drugi natomiast bile z paskiem. Wygrywa zawodnik, który zgodnie z numerami wbije do luz wszystkie bile swojej grupy, a następnie przy kolejnym oddzielnym uderzeniu, prawidłowo umieści w luzie bile z numerem 8.

Deklarowanie
Jasno wynikające z sytuacji na stole bile i luzy nie muszą być deklarowane. W przypadkach wątpliwych przeciwnik może prosić o zadeklarowanie bili i luzy. Zagrania od band i uderzenia kombinowane nie są uważane za oczywiste. W takich przypadkach musi być zadeklarowana bila i łuza. Przy deklarowaniu uderzenia nie jest konieczne deklarowanie szczegółów takich, jak liczba odbić od band, liczba karamboli itp. Bile, wbite do luz z faulem, pozostają w nich, niezależnie od tego, do której grupy nalezą. Uderzenie otwierające nie jest deklarowane. Zawodnik otwierający grę może kontynuować podejście tylko wtedy, gdy umieści w luzie przynajmniej jedną bile kolorową.

Ustawienie bil
Bile muszą być ustawione przy pomocy trójkąta w górnej części stołu. Bila nr 8 ma leżeć w środku trójkąta. Bila wierzchołkowa trójkąta ma znajdować się na punkcie głównym stołu. Bile na rogach podstawy trójkąta to bila pełna i bila z paskiem.

Zmiana otwierającego
Zawodnik, który wygrał rozgrywkę o rozbicie, decyduje o tym, kto wykona uderzenie otwierające. W grach indywidualnych zawodnicy otwierają kolejne partie na zmianę.

Faule przy skokach i uderzeniach kijem trzymanym pionowo
Podczas obowiązywania „faul tylko na białej”, gdy mecz nie jest prowadzony przez sędziego, faulem jest, gdy przy uderzeniu mającym spowodować skok bili, jej ruch po łuku lub przy uderzeniu kijem trzymanym pionowo poruszy się bila nierozgrywana, nad którą lub wokół której miało być przeprowadzone zagranie, niezależnie od tego, czy poruszona została ręką, kijem, podpórką czy wskutek pchnięcia.

Prawidłowe uderzenie otwierające
Zawodnik otwierający aby wykonać prawidłowe uderzenie otwierające, musi, grając z pozycji „biała z bazy ", albo umieścić w luzie przynajmniej jedną bile kolorową albo doprowadzić do bandy przynajmniej cztery bile kolorowe. Jeśli mu się to nie uda, jest faul i zawodnik wychodzący może przyjąć pozycje bil na stole i kontynuować grę lub żądać ponownego ustawienia trójkąta i postanowić, kto ma wykonać uderzenie otwierające.

Biała opuszcza pole gry przy prawidłowym uderzeniu otwierającym
Jeśli zawodnik przy prawidłowym uderzeniu otwierającym wybija białą bilę poza pole gry, bile wbite do luz pozostają w nich (wyjątek: bila numer 8), na koncie zawodnika otwierającego wpisywany jest faul i (3) stół jest otwarty. Uwaga: jeżeli zawodnik wchodzący do gry poprawia położenie białej na bazę, nie może grac bezpośrednio żadnej bili kolorowej znajdującej sie na bazie, chyba ze biała najpierw opuści bazę, a następnie powróci na nią, trafiając znajdującą sie tam bile.

Kolorowa wyskakuje poza stół przy uderzeniu otwierającym
Gdy zawodnik otwierający podczas uderzenia otwierającego wybije bilę kolorową poza stół, jest to faul i przeciwnik może przyjąć pozycję bil na stole i kontynuować grę lub poprawić położenie białej bili na bazie.

Bila z numerem 8 opuszcza pole gry przy uderzeniu otwierającym
Jeśli podczas uderzenia otwierającego bila z numerem 8 wpada do luzy, zawodnik otwierający może żąda ponownego ustawienia trójkąta lub ponownego ustawienia bili z numerem 8 na stole i samemu kontynuować grę. Jeśli podczas uderzenia otwierającego zarówno biała, jak i bila z numerem 8 opuszczają pole gry, przeciwnik może żądać ponownego ustawienia trójkąta lub ponownego ustawienia bili z numerem 8 na stole i kontynuować grę z pozycji „biała z bazy ".

Stół otwarty
Stół jest otwarty, jeśli bile pełne i z paskiem nie są jeszcze przyporządkowane zawodnikom. Przy otwartym stole jest dozwolone, wbijanie bili pełnej poprzez bile z paskiem i odwrotnie. Bezpośrednio po uderzeniu otwierającym stół jest zawsze otwarty. Gdy stół jest otwarty, dozwolone jest wbicie zadeklarowanej bili pełnej lub bili z paskiem za pośrednictwem bili pełnej, bili z paskiem lub bili z numerem 8. Jeśli przy otwartym stole bila z numerem 8 jest zagrywana jako pierwsza, żadna bila pełna ani bila z paskiem nie może być zaliczona na konto zawodnika zagrywającego. W takim przypadku zawodnik kończy swoje podejście. Wszystkie wbite bile pozostają w luzach. Zawodnik wchodzący wtedy do gry deklaruje dowolną bile, mając wciąż stół otwarty. Przy otwartym stole wszystkie nieprawidłowo wbite bile pozostają w luzach.

Wybór grupy bil
Wybór grupy bil nigdy nie zostaje określony przy uderzeniu otwierającym, niezależnie od tego, czy wbite są bile jednej, czy obu grup. Stół jest zawsze otwarty bezpośrednio po uderzeniu otwierającym. Grupa bil zostaje określona, gdy zawodnik prawidłowo wbije zadeklarowaną bile po uderzeniu otwierającym.

Prawidłowe uderzenie
Przy wszystkich uderzeniach, z wyjątkiem uderzenia otwierającego i gdy stół jest otwarty, zawodnik musi najpierw trafić bile swojej grupy i następnie wbić bile kolorową albo białą lub dowolną kolorową bile doprowadzić do bandy. Dozwolone jest granie na własną bile przez bandę, jednak po zetknięciu białej z kolorową albo bila kolorowa musi wpaść do luzy albo biała lub kolorowa musi dojść do bandy.

Gra bezpieczna
Jeśli zawodnik po wbiciu własnej bili chce ze względów taktycznych zakończyć podejście, przed uderzeniem musi zgłosić grę bezpieczną (grę na odstawną). Gra bezpieczna jest traktowana jako uderzenie prawidłowe. Jeśli zawodnik podczas uderzenia bezpiecznego chce wbić bile, musi przed uderzeniem zadeklarować swojemu przeciwnikowi grę bezpieczną. Jeśli tego nie uczyni i wbije własną bile, musi kontynuować podejście. Wszystkie bile, wbite podczas zagrania na odstawną, pozostają w luzach.

Punktacja
Zawodnik tak długo kontynuuje swoje podejście, dopóki nie powiedzie mu się próba wbicia zadeklarowanej bili swojej grupy w prawidłowym uderzeniu. Po wbiciu wszystkich bil swojej grupy zawodnik może grac bile z numerem 8.

Kary po faulu
Przeciwnik ma możliwość poprawienia pozycji białej bili na całym stole. Nie ma konieczności gry z bazy z wyjątkiem faulu w uderzeniu otwierającym. Zasada ta zapobiega graniu celowych fauli, mogących przynieść straty przeciwnikowi. Przy poprawianiu pozycji białej na całym stole zawodnik może ustawiać białą bile za pomocą reki lub dowolnej części kija, z kapką włącznie, w dowolnym punkcie stołu, w razie potrzeby więcej niż raz. Jeśli biała jest już ustawiona w pozycji do gry, każde jej dotknięcie, które nie jest prawidłowym uderzeniem, traktowane jest jako faul.

Uderzenia kombinowane
Uderzenia kombinowane są dozwolone, jednak bila z numerem 8 nie może być grana jako pierwsza, z wyjątkiem zagrania przy otwartym stole.

Nieprawidłowo wbite bile
Bila jest wbita nieprawidłowo wtedy, gdy podczas uderzenia popełniony zostanie faul albo nie zostanie zrealizowana deklaracja bili i łuzy albo przed uderzeniem zadeklarowano grę na odstawną. Nieprawidłowo wbite bile pozostają w łuzach.

Bile kolorowe wybite poza stół
Jeśli bila kolorowa zostanie wybita poza stół, jest to faul i podejście danego zawodnika kończy się. Jeśli ze stołu zostanie wybita bila z numerem 8, partia jest przegrana.

Zagrywanie bili z numerem 8
Kiedy zagrywana jest bila z numerem 8, popełnienie faulu lub wbicie białej nie oznacza przegrania partii, chyba ze bila z numerem 8 wpadnie do dowolnej luzy lub zostanie wybita poza stół. Zawodnik wchodzący do gry ma prawo poprawienia pozycji białej na całym stole.
Przegranie partii
Zawodnik przegrywa partie, jeśli zajdzie jeden z niżej wymienionych przypadków:
  1. Popełni faul w uderzeniu, w którym wbił bile z numerem 8 (wyjątek: wbicie bili z numerem 8 przy uderzeniu otwierającym).
  2. Bile z numerem 8 wbije w jednym uderzeniu z ostatnią bilą kolorową.
  3. Bile z numerem 8 wybije poza stół.
  4. Bile z numerem 8 wbije do innej luzy niż deklarowana.
  5. Wbije bile z numerem 8, zanim uzyska prawo do jej zagrywania.
Wszelkie niejasności muszą być wyjaśnione przed następnym uderzeniem, inaczej uznane zostaną za niebyłe.

Sytuacja patowa
Jeśli po trzech kolejno po sobie następujących uderzeniach obu zawodników (po sześciu uderzeniach) staje się jasne, ze żaden z zawodników nie podejmuje poważnej próby odniesienia zwycięstwa, partie zaczyna się od początku. Rozpoczyna wówczas zawodnik, który rozpoczynał przerwaną partie. Trzy kolejne faule nie oznaczają przegrania partii.

Kręgle

Znalezione obrazy dla zapytania kręgle

zasady gry w kręgle

JAK WYBRAĆ I TRZYMAĆ KULĘ
Ważne jest, by kula miała odpowiednią wagę (6-16 funtów), wielkość i rozstaw otworów na palce. Do otworów wsuń dwa środkowe palce i kciuk, palce powinny wchodzić w otwory do drugiej kostki, kciuk powinien schować się cały. Drugą ręką podtrzymuj kulę, jeżeli nie odczuwasz takiej konieczności, oznacza to że wybrałeś za lekką. Raz dobraną kulą graj przez całą rozgrywkę.
POZYCJA I POSTAWA
– ramiona pod kątem prostym
– lewa ręka pomaga utrzymać kulę
– przegub sztywny i prosty
– łokcie blisko bioder
– kolana lekko ugięte
– stopy razem
Cała sztuka polega na tym, by tocząc kulę, trafić w odległy o ok. 20m, konkretny kręgiel. Ułatwia Ci to 3 rzędy kropek znajdujące się na rozbiegu. Po kilku rzytach na pewno ustalisz odpowiednią dla siebie odległość od lini spalonego. Na początek zacznij rzut od odległości 4, 5 kroku.
cztery kroki:
1. PISHAWAY – pierwszy krok – najkrótszy, praworęczni zaczynają prawą nogą. Trzymaj kulę przed sobą, na wysokości klatki piersiowej, 20-30 cm od tułowia. Zamachnij się do przodu
2. PENDULUM SWING – drugi krok – wykonaj go lewą nogą, następnie zrób wahadłowy ruch ręką w dół.
3. BACKSWING – trzeci krok – ponownie prawą nogą, ręką z kulą wykonaj zamaszysty ruch maksymalnie do tyłu, nie wyżej od ramienia.
4. SLIDING STEP – czwarty, najdłuższy krok lewą nogą, zamachnij się kulą w przód i wypuść ją z ręki. Jeżeli przekroczysz linię spalonego – punkty nie są liczone.

Wioski Świata

WIOSKI ŚWIATA - Park Edukacji Globalnej mieści się w centrum Krakowa przy Bulwarach Wiślanych obok Mostu Zwierzynieckiego. 
Jest to niepowtarzalne miejsce stworzone, aby uwrażliwiać na los mieszkańców najbardziej odległych i zapomnianych zakątków świata. Na obszarze obejmującym ponad 2 hektary, wokół wielkoformatowej mapy świata, możesz zobaczyć wioskę afrykańską, papuaski dom na palach, jurtę mongolską, igloo, indiańskie tipi oraz peruwiańską chatę, czyli te miejsca, które znalazły się na marginesie życia społecznego.
Interaktywne zwiedzanie oraz bogaty program warsztatów edukacyjnych pozwalają poznać kulturę, codzienność oraz problemy najbardziej potrzebujących mieszkańców świata.
Na terenie Parku znajduje się sklep misyjny z oryginalnymi rękodziełami z Afryki, Ameryki Południowej i Azji - dochód przeznaczony jest na pomoc misjom.
Obiekt prowadzi warsztaty dla grup szkolnych i zorganizowanych. Istnieje także możliwość organizacji urodzin, pikniku, imprez firmowych, sesji fotograficznych.